Ako sa spozná skutočný gurmán?

Dovolenka Thajsko a thajská kuchyňa

dovolenka Thajsko
Dovolenka Thajsko – to nie sú len nádherné pláže a príroda, ale aj skvelá gastronómia

Každá krajina na Zemi je niečím výnimočná a špecifická. Kuchyňa a tradičné jedlá sú jednou z tých výnimočností. Skutočný gurmán si pochutí na jedlách z celého sveta, ak sú pripravené dôsledne a chutne, najlepšie podľa tradičných receptov. Presne to môžete oceniť aj vy počas  dovolenka Thajsko.

Mnoho turistov chodí spoznávať krajiny, ich históriu, navštívi historické pamiatky, no o tom všetkom sa môžete kdekoľvek aj dočítať. Čo si však neviete predstaviť je chuť a vôňu pravých domácich jedál. Osobne si myslím, že ak radi cestujete a spoznávate nové zaujímavé krajiny, začnite typickým národným jedlom.

Aj negurmán ocení thajskú pohostinnosť

Potraviny tvoria hlavnú časť všetkých spoločenských príležitostí (a platí to aj naopak). Teda jedlo sa často stáva spoločenskou udalosťou samo o sebe alebo slúži ako dôvod k oslave. Miestna kuchyňa tiež veľa prezrádza aj o kultúre a povahe celého národa. Obyvatelia Thajska sú veľmi priateľskí a spoločenskí, čo sa odráža aj na ich pohostinnosti.

Dovolenka Thajsko – Spoločnú dobrú chuť!

Na západe je bežné, že v reštaurácii sa jedlo skladá z predjedla, hlavného pokrmu a dezertu a každý si objednáva sám za seba. V Thajsku niečo také neexistuje. Na začiatok, nepodáva sa tam predjedlo ani nijaký pokrm, ktorý patrí len jednej osobe. Ako všeobecné pravidlo platí, že thajskí hostia si objednajú rovnaké jedlá ako všetci prítomní a všetky jedlá sú spoločné pre každého. Z tohto dôvodu je lepšie, keď sedí pri stole viac hostí spolu. Thajčania veria, že jesť sám prináša smolu.

dovolenka Thajsko
Spoločné stolovanie je pre dovolenka Thajsko typické

Pod ochrannou rukou legendárnej bohyne

Keď sa spoločné stravovanie skončí, nie je taká vec ako vyhadzovanie zvyškov. Vyhadzovanie jedla „rozzúri“ thajskú bohyňu ryže – v legendách je to ženská bohyňa, ktorá dáva pozor na všetkých ľudí, aby mali vždy dostatok jedla. Obyvatelia Thajska veria, že ak zahodia zvyšky jedla, bude sa na ich päty lepiť smola a budú hladovať. Ak plánujete dovolenka Thajsko, určite na tento thajský zvyk nezabúdajte!

Typické thajské jedlo obsahuje štyri základné korenia, a to: slané, sladké, kyslé a pikantné. V skutočnosti sa thajské jedlo nepovažuje za uspokojivé, pokiaľ neobsahuje všetky tieto štyri chute. Čo sa týka dezertov, častokrát sa dezert skladá len z čerstvého ovocia, ako napríklad ananás. V reštaurácii vám však môžu ponúknuť aj farebné ryžové koláčiky alebo iné sladkosti – v závislosti od regiónu, kde sa vaša dovolenka Thajsko odohráva.

Thajčania si veľmi radi pochutnávajú na malých pochúťkach medzi hlavnými jedlami. Populárne sú tzv. „jarné závitky“, kuracie alebo hovädzie soté, surová zelenina s pikantnou omáčkou, polievky, šaláty a sladkosti – jednoducho všetko, čo musíte ochutnať i vy!

Žiadne komentáre

Komentáre sú ukončené