Dovolenky v Taliansku (2)

Základné pravidlá talianskej slušnosti aj počas dovolenky v Taliansku (2.)

 

Prečítajte si aj prvú časť tohto článku, tu.

Dary

dovolenka taliansko
Kvety alebo kvalitné víno podarujte pri každej návšteve talianskej domácnosti

Aj počas dovolenky v Taliansku sa môžete ocitnúť na nejakej akcii alebo sa s niekým novým spoznáte a ten vás pozve na nejakú udalosť. Ak pozvanie prijmete, mali by ste sa im poďakovať nejakým darom. Ak chcete podarovať niečo Talianom, kvetmi nikdy nič nepokazíte, iba že by ste im darovali chryzantémy –  ktoré sú považované za pohrebné kvety, červené kvety – ktoré si môžu darovať len zaľúbení, a žlté kvety – ktoré symbolizujú hnev. V Taliansku sú dary nesmierne dôležitým prvkom pri akýchkoľvek vzťahoch.

Správny Talian nikdy neodloží dar niekam do kúta a nezabudne. Ak dostane dar od Taliana vy, je neúctivé odložiť ho bokom, aj keby mal zavadzať. Okrem kvetov sú najvhodnejšie klasiky ako sú bonboniéry a dobré víno. Dary sa tiež nemajú baliť do čierneho alebo fialového baliaceho papiera – znamená to nešťastie.

Pri stolovaní

Dovolenky v Taliansku
Vitajte u Talianov doma…

Sadnúť si za stôl sa patrí len vtedy, ak ste boli k tomu vyzvaní, a vstať od stola môžete až potom ako sa postavil sám hostiteľ. Naberajte si malé porcie. Ak vám nestačilo, poproste o dupľu. Príbor sa ukladá tak, ako vo väčšine európskych štátoch.

Mali by ste jesť pomaly, s malými porciami a tak, aby váš tanier nebol príliš vymazaný od jedla. Tanier by nikdy nemal byť na konci úplne prázdny, no taktiež sa nepatrí nechávať veľa zvyškov. Ak sa stolovanie koná u niekoho doma, po skončení chodu sa ponúknite hostiteľovi pomôcť poodnášať riady (aj keď to hostiteľ samozrejme odmietne, slušnosť káže, aby ste sa aspoň ponúkli).

Vtipy

Nepokladá sa za správne hovoriť neslušné alebo urážlivé vtipy, alebo vtipy počas smutných podujatí. Tohto by ste sa mali držať aj keď ste len na dovolenke v Taliansku, pretože v opačnom prípade na vás nebudú Taliani brať ohľad ani ako na turistu.

Rešpekt

Rešpekt a úcta k starším je úplný základ správneho chovania.

Zopár tipov:
 • dovolenka v taliansku
  Výlet, či dobrodružstvo v Taliansku… kto by ho nechcel zažiť?

  Ak jete nejaké jedlo, ktoré si nevyžaduje používanie noža (cestoviny alebo rizoto), tak ho nepoužite. Naberte si vidličkou ale malé porcie a elegantne.

 • V Taliansku sú ženy tie, ktoré podávajú prípitok. A ak žena povie svoj prípitok, očakáva sa od čestného hosťa, aby tiež povedal zopár slov. Ak ste tým hosťom vy, nezabudnite na svoj stručný prejav.
 • Pri formálnejších stretnutiach sa pozvánky posielajú poštou, ak ide o spoločenskú udalosť, stretnete sa aj s tým, že sú ručne napísané. Len ak má byť stretnutie medzi rodinou alebo najbližšími, je pozvanie dovolené inou formou.
 • Ak dostanete dar, otvorte ho hneď a venujte mu pozornosť a dôležitosť.
 • Mnoho ľudí počas svojej dovolenky v Taliansku navštevuje pamiatky a kostoly. Ak idete do kostola v Taliansku, oblečte sa tak, aby ste mali zakryté plecia, chrbát, hruď a kolená. Muži by nemali mať na hlave čiapky a klobúky.
Upozornenie
 • dovolenka v taliansku
  Taliansko je obľúbená európska dovolenková destinácia

  Je nezdvorilé pýtať sa ženy na jej vek (úprimne, malo by to platiť vždy a všade, nie len počas návštevy či dovolenky v Taliansku).

 • Nebuďte prekvapení ak dostanete od niekoho tzv. „sociálnu kartu“ – ide o typ vizitky len vo väčšom formáte, kde sú uvedené údaje ako adresa a telefónne číslo, prípadne iný kontakt na danú osobu.
 • Taliani posudzujú ľudí podľa toho ako sú oblečení, podľa toho si ich zaradia aj do spoločenskej triedy.
 • Deci červeného vína vám bude ponúknuté takmer ku každému jedlu – a to v bežnom živote či na dovolenke v Taliansku.
 • Ak vás ponúknu olivami alebo hranolkami, nikdy sa neponúknite holými rukami. Použite vidličku alebo špáradlá.