Južná Afrika – história poľovníckeho raja

Oblasť južnej Afriky bola do príchodu kolonizátorov z Európy domovom domorodých kmeňov Krovákov a Hotentotov. Títo pôvodný obyvatelia boli po príchode európskych kolonizátorov hlavne z Holandska takmer všetci vybití. V oblasti sa kolonizácii venovali aj Nemci a Francúzi. Neskôr sa tu po obsadení Mysu dobrej nádeje začali udomácňovať aj Briti. Kolonizátori pôvodom z Holandska sa po príchode Britov začali presúvať do severnejších oblastí. Tu sa venovali hlavne zakladaniu a správe fariem, ktoré v tejto časti južnej Afriky ostali dodnes.

Južná Afrika bola britskou kolóniou od začiatku devätnásteho storočia až po vyhlásenie samostatnosti do roku 1961. V tomto roku bola na základe referenda jednostranne vyhlásená nezávislá Juhoafrická republika. A práve v tomto období vzniká najväčší rozmach fariem v južnej Afrike. Tento rozmach fariem znamenal aj rozmach poľovania v južnej Afrike a tento trend trvá prakticky dodnes.

Poľovnícke farmy vznikali už za Apartheidu

juzna-afrika
Po vyhlásení nezávislosti sa režim postavený na vláde a nedemokratickom utláčaní pôvodného obyvateľstva pokračoval v drancovaní a využívaní prírodných zdrojov. V tomto období sa pôvodné poľnohospodárske farmy začínajú meniť a začínajú ponúkať aj možnosti poľovania na pôvodnú zver.

Po ukončení vlády apartheidu a značnej migrácii belošského obyvateľstva sa farmy dostávajú do vlastníctva aj potomkom pôvodných obyvateľov. Títo zistili, že spravovať farmy pôvodným systémom už nie je možné. Začínajú vznikať aj takzvané poľovnícke farmy, kde sa venujú okrem pôvodnému chovu dobytka aj chovu pôvodnej africkej zveri.

Vďaka vzniku tohto systému sa aj napriek pôvodným odporcom preukázateľne zvýšil stav zveri, ako aj klesol objem pytliactva a nelegálnych odstrelov.

Riadené poľovanie prospieva prírode

južná-afrikaV Juhoafrickej republike vďaka vzniku poľovníckych fariem a riadenému systému lovu opäť narastá množstvo zvery v revíroch a značné sú aj príjmy ekonomiky práve vďaka poľovníkom z cudziny. Toto je jasnou ukážkou toho, že správne poľovania a aj poľovnícke zájazdy vedia byť prospešné pre samotnú zver a prírodu všeobecne.

Pokiaľ sa chcete takéhoto zájazdu zúčastniť aj vy, stačí si zakúpiť poľovnícky zájazd do južnej Afriky a už sa iba tešiť na ten správny úlovok a trofej, ktorá vám tento zážitok bude pripomínať. Poľovačku do južnej Afriky ponúkajú špecializované cestovné kancelárie u nás doma, ako aj v zahraničí.

Žiadne komentáre

Komentáre sú ukončené