Nedarí sa vám otehotnieť? Na vine môže byť prolaktín

prolaktín
Problémom pri otehotnení môže byť aj hormón prolaktín

Prolaktín ako problém pri otehotnení

Hormón prolaktín sa veľmi často spája s obdobím po pôrode a s kojením, avšak len málo žien vie, že prolaktín môže byť veľmi dôležitý aj pred samotným otehotnením. Ak sa totižto vyskytuje v zvýšenom množstve aj v čase, keď žena práve nekojí, môže byť problémom pre otehotnenie. Aké môžu byť príčiny zvýšenej hladiny prolaktínu, čo to spôsobuje a prečo sa na riešenie tohto problému odporúča ako liek dovolenka? To všetko sa môžete dočítať v nasledujúcom článku.

Ako zistím, že mám zvýšený prolaktín? Čo mi v takom prípade hrozí?

Zvýšený prolaktín v krvi sa vo väčšine prípadov prejavuje veľmi nenápadne – meškajúca menštruácia, zmeny nálad, nafúknuté brucho či naliate prsníky, z ktorých môže v niektorých prípadoch dokonca vytekať aj niečo veľmi podobné skorému materskému mlieku. Sekundárnym prejavom potom môžu byť okrem iného napr. aj problémy s otehotnením, pretože prolaktín znižuje tvorbu estrogénu, ktorý je zas hormónom ovplyvňujúcim ovuláciu. Preto, ak túžite po bábätku a vyskytujú sa u vás tieto príznaky, mali by ste si dať čo najskôr vyšetriť aj množstvo prolaktínu v krvi.

Aké sú príčiny tejto poruchy?

Medzi najzávažnejšie príčiny zvýšenej hladiny prolaktínu patrí napr. nádor na hypofýze (ktorá produkuje hormón prolaktín), ochorenia štítnej žľazy alebo znížená funkcia obličiek. Avšak, môže to znieť neuveriteľne, ale v drvivej väčšine prípadov je príčinou toho, prečo sa hormón prolaktín nachádza v krvi vo väčšom množstve, než by mal za bežných okolností, „obyčajný“ stres alebo s ním spojené užívanie rôznych antidepresív. A tu sa dostávame k vysvetleniu, prečo sa ako jedna z prvých metód liečby odporúča niekoľkodňová dovolenka

Pomôcť môže aj niekoľkodňová dovolenka…

prolaktín
Niekoľkodňová dovolenka môže pôsobiť blahodárne aj na vaše zdravotné problémy…

Správne vybratá a naplánovaná dovolenka s partnerom totižto dokáže robiť zázraky a to vôbec nemusíte cestovať na hriešne drahé dovolenky do exotických krajín. Stačí, ak si vyberiete pobyt, v rámci ktorého si budete môcť maximálne oddýchnuť, zabudnúť na všetky bežné starosti a venovať sa partnerovi na 100%. Ak totižto znížite stres vo svojom živote, je možné, že znížite aj prolaktín vo svojom tele a tak sa už z dovolenky budete vracať traja. V prípade, že sa to nepodarí tiež nevešajte hlavu – lekár vám na zvýšený prolaktín môže predpísať spoľahlivé nehormonálne lieky, vďaka ktorým tento problém odstránite.

Viac informácií o tomto hormóne nájdete aj na stránke MODRÝ KONÍK.

Žiadne komentáre

Komentáre sú ukončené