Pravá thajská kuchyňa – doma i v zahraničí

Dovolenka Thajsko a gastronómia, ktorú tu musíte ochutnať!

Ak radi cestujete a skúšate jedlá rôznych svetových kuchýň, jedným z dobrých tipov pre vás by mohla byť dovolenka Thajsko. Thajská kuchyňa je totiž považovaná za jednu z najlepších vo svete. Je silno ovplyvnená čínskou, indickou a malajzijskou kuchyňou, no monarchovia, čo kedysi študovali v Európe, so sebou priniesli aj kus západnej kultúry a chute západných kuchýň. Charakteristickou je kombinácia 4 základných chutí: sladkej, slanej, kyslej a horkej. Jedlá sú však nielen chutné ale hlavne zdravé. Obsahujú veľa vlákniny, živín a rastlinných zložiek a málo tuku. Typické thajské jedlo zahŕňa teplý šalát, polievku, karí, čerstvú zeleninu, ryby, morské plody ale aj nejaké to vyprážané, avšak úplným základom sú jedlá z ryže. Podávajú sa na veľkých drevených podnosoch a jedia sa rukami. Thajská kuchyňa trochu variuje v závislosti od toho, v ktorom regióne sa nachádzate a ku ktorej krajine ste bližšie.

Ak si teda vyberiete dovolenka Thajsko, tu je pre vás niekoľko tipov:

Tom Yum Goong – pikantná polievka z kreviet, s arómou citrónovej trávy, čerstvej limetky a kafírových listov. Výraznou ingredienciou je chilli, rybacia omáčka, čerstvé huby. Je to typické thajské jedlo, exotické a veľmi chutné.

Curry massaman je jedno z najznámejších karí, ktoré je možné pripraviť z rôzneho druhu mäsa. Podáva sa s ryžou a šalátom z kyslých uhoriek, papriky, šalotky, octu a cukru.

Ďalšou známou polievkou, ktorú počas dovolenka Thajsko môžete ochutnať je krémová kuracia polievka s kokosovým mliekom Tom Kha Gai. Okrem húb a paradajok sa pridávajú typické ingrediencie ako galanga korenie, chilli, rybacia omáčka, citrónová tráva, šťava z limetky.

Pad Thai je jedlo u turistov navštevujúcich Thajsko asi najpopulárnejšie a podľa mňa už dobre známe aj v našich zemepisných šírkach. Sú to smažené ryžové rezance, ktoré sa pripravujú na rôzne spôsoby. Najobľúbenejšia je asi variácia s krevetami. Rybacia a tamarinová omáčka a palmový cukor sú ingrediencie, ktoré robia toto jedlo vynikajúcim a nezabudnuteľným.

A to je len málo z toho, čo vďaka dovolenka Thajsko môžete ochutnať. Tak teda, dobrú chuť!

Žiadne komentáre

Komentáre sú ukončené