Dovolenky

tunisko

Dovolenky na miestach, kde sa zastavil čas

 

Je ťažké predstaviť si, ako môže byť celé mesto úplne zabudnuté alebo stratené v čase. Ale presne to sa stalo mestám, ktoré vám v tomto článku opisujem. Dovolenky nemusia byť iba v bežných plážových letoviskách. Niekto totiž uprednostňuje viac historické centrá miest, prebádanie krajiny a zažívanie nejakých dobrodružstiev. Dovolenka v nasledujúcich historických miestach vo vás vyvolá pocit, ako by ste cestovali v čase. Je niekoľko dôvodov, prečo niektoré mestá ostali opustené – vojna, prírodné katastrofy, klimatické zmeny… Nech je už príčina akákoľvek, tieto „stratené“ mestá boli zabudnuté, kým neboli nanovo objavené o niekoľko storočí neskôr.

Dovolenka do minulosti

Prostredníctvom cestovných kancelárií si jednoducho môžete rezervovať dovolenky – letenky a ubytovanie do obľúbenej destinácie, a ostatné už záleží len na vás. V každej krajine nájdete aj informačné stredisko, ktoré vám poradí, ako sa najjednoduchšie a najrýchlejšie dostanete na tieto „zabudnuté“ miesta.

tunisko

Kartágo

Kartágo sa nachádza v Tunisku. Bolo založené fenickými kolonistami a stalo sa hlavnou silou v Stredozemnom mori. Mesto bolo prvýkrát zničené Rimanmi v roku 146 pred n. l. Rimania chodili od domu k domu a zotročovali ľudí pred tým, ako celé mesto podpálili. Rimania sa však po tomto pozbierali a znovu založili mesto, ktoré sa v tom čase stalo najväčším a najdôležitejším mestom ríše. Druhýkrát však bolo zničené v roku 698 n. počas moslimského dobytia.

Ciudad Perdida

Ciudad Perdida (španielsky názov pre „Stratené mesto“) je starobylé mesto v pohorí Sierra Nevada v Kolumbii. Bolo založené okolo roku 800 n. l.  Stratené mesto sa skladá z radu terás vytesaných do svahu, z kachľových ciest a niekoľkých malých kruhových námestí. Členovia miestnych kmeňov volali toto mesto Teyuna a verili, že bolo srdce dedín obývaných ich predchodcami, tzv. Taironov. Toto mesto bolo úplne opustené počas španielskeho dobytia.

Troy

Troy je legendárne mesto v Turecku, ktoré preslávili Homérove epické básne Ilias. Podľa nich je to miesto, kde sa konala Trójska vojna. Archeologické náleziská Trója obsahujú niekoľko vrstiev ruín. Sú datované do polovice až konca 13. storočia pred n. l.

Skara Brae

Skara Brae sa nachádza na hlavnom ostrove Orkney. Skara Brae je jedna z najlepšie zachovalých kamenných dedín v Európe. Toto miesto bolo pokryté pieskom po niekoľko stáročí, kým sa prevalila veľká búrka v roku 1850 a odhalila jeho pozostatky. Kamenné steny sú celkom zachovalé, pretože domy boli vyplnené pieskom takmer ihneď potom, čo bolo miesto opustené. Keďže na ostrove neboli žiadne stromy, nábytok bol vyrobený taktiež z kameňa, a teda takmer všetok sa tiež zachoval. Skara Brae bolo osídlené cca od 3180 pred n. l. do roku 2500 pred n. l.  Po zmene klímy, kedy nastalo oveľa chladnejšie a vlhkejšie podnebie, bolo mesto svojimi obyvateľmi opustené.