Ovulácia

ovulácia
Ovuláciu ovlyvňuje aj stres z cestovania

Ovulácia – môže ju ovplyvniť cestovanie?

Cestovanie rozhodne môže ovplyvniť vašu periódu, rovnako ako môže vyvolať nepravidelnosť alebo vynechanie časti cyklu a vaša ovulácia sa môže oneskoriť. A to aj pokiaľ sa jedná o jednorazovú cestu, a nie priam sled po sebe idúcich letov s cieľom precestovať svet, je to narušenie normálnej rutiny. Na svedomí to majú hormóny, ktoré sa ľahko rozrušia už len pri zmene stravovacích návykov. Teda je prirodzené, že niečo také ako prípravy a cestovateľská nervozita, dokáže váš cyklus pekne rozhodiť.

Čo vlastne ovplyvňuje vašu ovuláciu?

Ak cestujete do zámoria alebo vzdialenejších miest, počítate s posunom času. Na náramkových hodinkách ho však prestavíte ľahšie ako na svojich vnútorných biologických hodinách. Tento posun môže spôsobiť celý rad problémov ako vyčerpanie, žalúdočné problémy, strata chuti do jedla a v neposlednom rade aj problémy s ovuláciou.

ovulácia
…aj časový posun robí svoje

Posun v biologických hodinách môže spôsobiť zmenu rytmu uvoľňovania hormónov ako estrogén, ktoré ovplyvňujú menštruačný cyklus. Ovulácia sa teda môže vynechať alebo opozdiť kvôli zmene rytmu vylučovania týchto hormónov.

Časté zmeny časových pásiem, medzikontinentálne lety vystavujú vaše biologické hodiny záťaži. Cirkadinnálny rytmus človeka je 20 – 28 hodinový cyklus, počas ktorého sa striedajú stavy bdelosti a spánku. Narušením tohto cyklu môžete dostať takzvanú pásmovú chorobu. Štúdie, ktoré sa zaoberali prejavmi pásmovej choroby a boli publikované v odborných medicínskych a leteckých časopisoch potvrdili, že u približne 70% stevardiek sa ovulácia objavuje veľmi nepravidelne.

Stres, jedlo a cvičenie

ovulácia
Ovulácia je u väčšiny letušiek nepravidelná

Takisto nepravidelná ovulácia sa môže dostaviť v reakcií na prekonaný stres s prípravou cesty a samotným cestovaním alebo letom. Ak budete letieť viac ako 5 hodín, určite bude na palube podávané jedlo. Pri kratších letoch však majú ľudia tendencie jesť až po prílete, čo môže byť často oveľa neskôr ako plánujú. Zmena stravy, miestne potraviny, vynechanie jedla alebo pridanie väčšieho množstva sacharidov do stravy, ovplyvňuje vylučovanie hormónov a teda aj ovuláciu. Ak cvičíte pravidelne, vynechanie takejto aktivity bude mať tiež dopad na vaše biologické hodiny.

Žiadne komentáre

Komentáre sú ukončené