Pôrod v zahraničí

porod
Zvažujete pôrod v zahraničí? Tieto informácie by sa vám mohli hodiť.

Pôrod v zahraničí – informácie, ktoré sa vám zídu

Pôrod v zahraničí bol ešte pred niekoľkými rokmi veľkou senzáciou, ktorá lákala nejednu rodičku. Od vtedy už však prešiel nejaký čas a všetko okolo tohto „boomu“ akosi utíchlo. Je pôrod v zahraničí ešte stále žiadaný? Kde chcú ženy rodiť najčastejšie? Kto ho financuje – rodička alebo jej zdravotná poisťovňa? A čo takýto pôrod v zahraničí stojí? To sú otázky, na ktoré môžete nájsť odpovede v tomto článku…

Pred rokom si ženy platili celý pôrod samy

Do októbra minulého roku (1.10.2013) si všetky výdavky za pôrod v niektorej zo zahraničných pôrodníc platila rodička sama. Výnimkou bol iba prípad, keď sa jednalo o akútny pôrod – vtedy výdavky preplácala poisťovňa, ako aj v prípade všetkých iných nevyhnutných ošetrení v zahraničí. V praxi to teda znamenalo, že pokiaľ rodička svoj pôrod v zahraničí plánovala dopredu, nemala nárok na žiadnu úhradu výdavkov zo strany poisťovne. Ak však do zahraničia vycestovala počas tehotenstva za iným účelom – napr. na dovolenku a počas tohto pobytu začala (neplánovane) rodiť, pôrod jej v celom rozsahu preplatila poisťovňa.

Zmeny od 1.10.2013

Od tohto dátumu sa však podmienky financovanie pôrodu v zahraničí zmenili. Pokiaľ sa žena sama rozhodne, že chce aby pôrod jej dieťatka prebiehal v niektorej z krajín, ktoré patria do EÚ, má nárok na aspoň čiastočné preplatenie nákladov spojených s pôrodom a starostlivosťou o ňu i o dieťa v ktorejkoľvek zo zahraničných pôrodníc. Háčik je však v tom, že poisťovňa hradí náklady iba do výšky priemernej ceny za pôrod a starostlivosť, ktorá je u nás na Slovensku. Rozdiel medzi touto priemernou cenou pôrodu na Slovensku a tým, koľko stojí pôrod v zahraničí si už pacientka financuje sama.

Koľko stojí pôrod v zahraničí?

porod
Prichystajte sa na pôrod…

Opäť sa pozrime na to, čo to znamená v praxi. Najžiadanejšími pôrodnicami v zahraničí sú Pôrodnica Brno-Bohunice a Pôrodnica Landesklinikum v Hainburgu. V prvom prípade sa výška ceny pôrodu pohybuje medzi 550 – 800€ v závislosti od toho, ako pôrod prebiehal. Na Slovensku je priemerná cena pôrodu 600€, čo znamená, že je možné, že vám náklady preplatí poisťovňa v plnej výške. V Hainburgu je však cena starostlivosti o matku a dieťa 584€ iba za jeden deň, takže pri platení si určite budete musieť siahnuť do vrecka i vy. Viac o pôrode u nás aj v zahraničí nájdete na stránke MODRÝ KONÍK.

Žiadne komentáre

Komentáre sú ukončené