Turistické topánky

Topánky vhodné na turistiku

topánky
Aj vy patríte medzi milovníkov prírody?

Ak patríte k fanúšikom krásnej prírody, teší vás chodiť po horách a objavovať ich krásu, tak určite viete, aká dôležitá je kvalitná turistická obuv. Aj keď s turistikou možno ešte iba začínate, mali by byť turistické topánky základom vašej výbavy. Ako sa však v ponuke topánok na turistiku čo najlepšie zorientovať a ako si vybrať tie správne, a najlepšie práve pre vás?

Podľa druhu turistiky i ročného obdobia

V prvom rade je dôležité rozmyslieť si, do akého terénu plánujete topánky využívať. Iné nároky na obuv má lesný terén s hrubou vrstvou lístia a úplne iné topánky si vyžaduje vysokohorská turistika. Aj ročné obdobie je dôležitým faktorom pri výbere, pretože do zimného terénu sú potrebné iné topánky, ako napr. v lete či na jar. Ak plánujete celoročnú turistiku, budete potrebovať aspoň dva páry topánok.

Turistické topánky pre rôzny terén…

V zásade platí, že čím horší terén, tým pevnejšia obuv. Preto na ľahšiu turistiku v prevažne lesnatom teréne po upravených chodníkoch sa využívajú outdoorové topánky (športová obuv bez špeciálnej podrážky) či tzv. hiking obuv, ktorá je vhodná aj do stredne ťažkého terénu. Do vysokohorského a kamenistého terénu sú potrebné vysoké (nadčlenkové) trekingové topánky s tvrdšou podrážkou.

Skúšajte, skúšajte a ešte raz skúšajte!

topánky
Hľadajte iba kvalitné a pohodlné turistické topánky

Na nákup turistickej obuvi si vyhraďte dostatok času a vyskúšajte si čo najviac modelov, aby ste získali čo najlepšiu predstavu o tom, ktoré topánky sú pre vás tie ideálne. V predajni sa dôkladne poprechádzajte, aby ste zistili či sú topánky naozaj pohodlné a či má chodidlo dostatok priestoru (nespoliehajte sa, že sa obuv ešte roztiahne a ak vás niekde tlačia, radšej ich nekupujte). Tiež platí, že čím menej švov na topánke, tým lepšie. V každom prípade však pozorne skontrolujte celkovú kvalitu obuvi. Ak ste si už vybrali, nezabudnite ani na impregnačný prostriedok, ktorým topánky pred prvým aj každým ďalším použitím naimpregnujete, aby ste zvýšili ich vodeodolnosť.

Žiadne komentáre

Komentáre sú ukončené