Dovolenka v Taliansku (1)

Základné pravidlá talianskej slušnosti aj počas dovolenky v Taliansku (1.)

Dovolenka Taliansko
Obľúbená dovolenka v Taliansku

Vybrali ste si tento rok dovolenku v Taliansku? Budete ubytovaní v talianskej rodine alebo u talianskych priateľov?

Talianske zvyky, hodnoty a tradície sú síce podobné všetkým európskym, no je tam niekoľko rozdielov, ktoré by ste mali dodržiavať ak chcete na Talianov urobiť dobrý dojem.

Tri najdôležitejšie veci pre každého taliana sú: rodina a priatelia, kostol a náboženstvo, a dobrá vlastná prezentácia a vystupovanie (slušné správanie).

 

Obliekanie

dovolenka Taliansko
Štýlové oblečenie je pre Talianov dôležitým prvkom prvého dojmu

Dovolenka v Taliansku síce láka mnohých turistov, na čo sú „domáci“ zvyknutí, no tak sú potom aj braní – ako turisti. Ťažko sa s Talianmi spriatelíte. V opačnom prípade vedzte, že správny talian sa nikdy neoblečie zle/slabo/chudobne/bez štýlu.

Bežné každodenné oblečenie by malo byť elegantné a štýlové, ženy by stále mali mať aspoň trošku make-upu, upravené vlasy a nejaké šperky. Ak ide o špeciálnu akciu/spoločenské podujatie, Taliani si vždy obliekajú svoje najlepšie šaty. Správny talian vždy sleduje najnovšie trendy v móde, a preto ak jeho najlepšie šaty sú nemoderné, ide nakupovať.

 

 

U taliana doma

Dovolenka v Taliansku
Talianske bývanie

Ak ste pozvaní na návštevu k Talianom domov, dajte si obzvlášť záležať na oblečení. Ak ide o neformálne stretnutie doma, oblečte sa do ležérnych šiat, no štýlovo a elegantne. Ak to však preženiete a vyparádite sa príliš na neformálne stretnutie (teda lepšie ako hostiteľ) je to brané urážlivo a vulgárne.

Na pozvanie by ste mali prísť presne načas alebo 10-15 min neskôr. Hneď ako prídete, by ste mali vašu pozornosť upriamiť na hostiteľa a až potom zdraviť ostatných hostí. V žiadnom prípade sa neusaďte sami od seba. Je to maximálne nezdvorilé. Taktiež, mali by ste pri každej návšteve priniesť hostiteľovi malý darček/pozornosť, ktorú mu podáte hneď pri zvítaní. Ak ste boli pozvaní na večeru k Talianom domov, je dôležité poslať dodatočné písomné poďakovanie približne do dvoch týždňov. A to platí aj keď ste len na krátkej dovolenke v Taliansku.

Na stretnutí

Nemusí to byť dovolenka v Taliansku. Možno ste boli pozvaní na pracovné stretnutie z inej krajiny. Prvé dojmy sú veľmi dôležité. Pozdrav by mal byť vrúcny a nadšený. V južnom Taliansku takýto pozdrav je zvyčajne bozk na obe líca, zatiaľ čo na severe Talianska je takýto pozdrav vyhradený len pre rodinu a blízkych priateľov. Preto v severnom Taliansku je vhodnejšie podanie ruky a očný kontakt. Je neslušné niekoho oslovovať krstným menom, kým vám na to sám nedal súhlas.

Pokračovanie tohto článku nájdete tu.