Egyptská kuchyňa a niektoré z jej receptov sa datujú 5000 rokov späť; archeológovia dokonca našli dôkazy o tom, že potraviny sa používali ako platobný prostriedok počas dávnych dôb. Samozrejme, jedlá a ich úprava sa počas rokov zmenili hlavne pridaním prísad a niektorými štýlmi, ktoré boli prevzaté z iných kultúr.
Dovolenka do Egyptu vás zláka svojou arómou
Egyptská kuchyňa je silne závislá od strukovín, najmä fazule a šošovice. Používa sa však aj veľa zeleniny a cibule, ktoré sú samozrejmosťou vo väčšine jedlách. Vegetariáni zväčša nemajú žiadny problém dovolenkovať alebo žiť v tejto krajine, pretože okrem toho, že mäso je drahé, je v jedlách aj menej časté. Skôr si pochutnáte na rybách.
Egyptský chlieb Aisha je tiež súčasťou väčšiny jedál. Vedeli ste, že egyptské slovo „aisha“ znamená v preklade „chlieb“ ale tiež „život“? Nebuďte prekvapení, ak pri egyptskom pohostení na stole nenájdete príbor. Chlieb sa totiž často krát používa práve namiesto lyžice.
Typické jedlá v Egypte
Aisha – už spomínaný klasický egyptský chlieb (podobný pečivu pitta), je vyrobený len z bielej múky, vody a soli, zapečený v peci. Ak chcete vyskúšať chlieb z celozrnnej múky, pýtajte si Aisha Baladi.
Baba Ghanoush – je to dip vyrobený z grilovaného baklažánu, ktorý je potom olúpaný, roztlačený na kašu a zamiešaný z tahini pastou, citrónovou šťavou, soľou, korením, petržlenom, rascou a pokvapkaný olivovým olejom. Tento dip má dymovú príchuť a najlepšie je podávaný s pečivom pitta.
Basbousa – sladký krupicový koláč, ktorý sa namočí do sirupu s kvetinovou vôňou. Sirup je vyrobený z ružovej vody, z citróna a medu.
Bram ryža – ryža v mlieku s hydinovou pečeňou. (Skutočná pochúťka!)
Falafel – veľmi známa misa kdekoľvek na Blízkom východe, no originálne pochádza z Egypta. Sú to vyprážané guľky fazule Fava alebo cíceru.
Fatta –mäsová polievka s ryžou ochutená cesnakom a octom. Táto polievka sa zvyčajne pripravuje pri zvláštnych a vzácnych príležitostiach ako sú svadby, party pre budúce mamičky, alebo ako hlavné jedlo pri náboženskom festivale pôstu Eid al-Adha.
Feseekh – fermentované, solené, sušené ryby.
Ful medames – kaša z fazule Fava. Fazule sú varené s olejom, nasekanou petržlenovou vňaťou, cesnakom, citrónovou šťavou a soľou. Podáva sa s pečivom pitta a cibuľou, niekedy aj s čerstvou rukolou. Ak sa podáva na raňajky, pridajú sa k nej aj natvrdo uvarené vajcia.
V Egypte nájdete množstvo ďalších skvelých špecialít a originálnych jedál, na ktorých si pochutíte. Egypt je známy pre svoje samo vypestované a čerstvé suroviny, čo dodáva jedlám ešte výraznejšiu a lepšiu chuť. Na dovolenke v Egypte hladní určite nebudete. Dobrú chuť!