7 zaujívavých faktov o Jamajke

Jamajka je síce známa karibská dovolenková oblasť, ktorá je preslávená predovšetkým hudbou Boba Marleyho, no tu vám ponúkam niekoľko zaujímavostí o Jamajke, ktoré sa v bežnom katalógu cestovnej kancelárie nedozviete. Možno vám aj pomôžu pri rozhodovaní, čo si zbaliť do kufra na dovolenku na Jamajke.

jamajka
Domčeky na vode

Malá populácia hadov

Na tomto ostrove je veľmi málo hadov. Určite to stojí za zmienku, keďže mnohí dovolenkári majú obavy z cestovania do exotických krajín práve pre ich exotické tvory a nebezpečenstvo, ktoré im môže hroziť.

Woodoo

Africkí otroci dovezení na Jamajku priniesli so sebou svoju vlastnú formu náboženstva tzv. Obeahizmus. To je forma Woodoo, ktorá sa na ostrove dodnes tajne praktizuje. Woodoo ľudia veria, že Obeah človek môže používať zlých duchov, aby privolali šťastie alebo nešťastie druhým. Avšak pre dovolenkárov nie je sa čoho obávať. Do takejto komunity ľudí sa na dovolenke tak ľahko nedostanete.

jamajka
Woodoo bábika

Zahraničné plodiny

Pôvodní obyvatelia pestovali na Jamajke kukuricu a sladké zemiaky (bataty). Dnes sú hlavnými plodinami cukrová trstina, banány a mango. Žiadna z týchto plodín nemá pôvod na ostrove. Importované a dovážané boli aj kokosové palmy a bambus.

Národné jedlo a fľaša rumu

Národné jedlo Jamajky sa nazýva Ackee and Saltfish. Väčšina ľudí je toto jedlo na raňajky. Ackee je miestne ovocie. K tomu sa podávajú knedličky, ktoré sú vyprážané alebo varené. Na vrch sa dáva slaná ryba varená na oleji paprike a cibuli. Rum je národný nápoj na Jamajke. Mieša sa s akýmkoľvek iným nápojom skoro ako sirup. Veľmi špeciálny ostrovný nápoj je rum s kokosovou vodou.

jamajka
Ackee and saltfish

Všade samé orchidey

Viac ako 200 druhov orchideí rastie na ostrove Jamajka. Z toho 73 je jedinečných pre Jamajku. Okem toho tam existuje 1000 druhov stromov a 500 druhov papradí. Jamajka je preto jedno z najlepších miest pre návštevu divokej flóry.

jamajka
Orchidea

Moderná Jamajka

Tento ostrov bol prvou krajinou v západnom svete, ktorý mal postavenú železnicu. Začali stavať svoju železnicu len 18 rokov po tom, ako Británia postavila svoju. Svetoznáma spoločnosť AT&T kopírovala telefónny systém Jamajky, pretože bol tak dobre vyvinutý. A v roku 1994 sa Jamajka stala prvou karibskou krajinou, ktorá spustila vlastnú internetovú stránku.

Modré hory a Mesiac

Ohromujúce Modré hory sú pomenované pre hmlu, ktorá sa okolo nich vznáša. Z diaľky sa javí ako modrá. Druhý Mesiac v mesiaci sa nazýva modrý. Pohľad na nočnú oblohu a Modré hory na tomto ostrove je prenádherný.

Žiadne komentáre

Komentáre sú ukončené