Dovolenka – na čo máte nárok ako cestujúci?

Zimná dovolenka v pohode

Blíži sa zimná dovolenková sezóna a spolu s ňou aj vaša tohtoročná zimná dovolenka? Čo všetko by ste mali vedieť prv, ako sa vydáte na cestu v rámci Európy?

Cesta na dovolenku môže byť rovnako rozhodujúca pre pôžitok z pobytu, ako samotná dovolenka. Stratená batožina, hodiny strávené čakaním na zmeškaný let, vlak či autobus. Existuje veľa situácií, ktoré môžu pokaziť celú dovolenku ešte pred jej začiatkom. Ako sa takýmto „Murphyho zákonom“ vyhnúť? Žiaľ, neexistuje presný manuál, ktorý by dokázal človeka ochrániť pred takýmito problémami, ale zato existujú práva, ktoré cestujúci môže využiť.

dovolenka
Predĺžila sa vaša dovolenka kvôli meškaniu lietadla? Letecká spoločnosť je povinná vám preplatiť s tým súvisiace výdavky.

Čo robiť, ak došlo k meškaniu alebo zrušeniu vášho leteckého, vlakového, autobusového či lodného spojenia?

Európska únia je prvou oblasťou na svete, ktorá ustanovila kompletný súbor práv cestujúcich pre všetky druhy dopravy. Vďaka predpisom EÚ v oblasti práv cestujúcich by vám v prípade niekoľkohodinového oneskorenia vášho leteckého alebo iného spojenia mala dopravná spoločnosť, s ktorou cestujete, poskytnúť spravodlivé odškodnenie. Ak v dôsledku zrušenia cesty musíte zostať v hoteli vzdialenom od konečného cieľa, kam smeruje vaša dovolenka, výdavky naň by mal uhradiť predmetný prevádzkovateľ leteckej alebo železničnej dopravy. Pred cestou si zistite, ako si možno na letiskách, v prístavoch alebo na vlakových staniciach v celej Európe uplatniť svoje práva, alebo si stiahnite aplikáciu pre smartfóny.

Máte nárok na vrátenie peňazí, ak predmetom vašej objednávky bola dovolenka s balíkom služieb, ale cestovná kancelária skrachovala?

Smernica o balíku cestovných, dovolenkových a výletných služieb chráni európskych spotrebiteľov, ktorí cestujú na dovolenku, pričom sa vzťahuje na vopred zorganizované dovolenkové balíky kombinujúce aspoň dve z uvedených služieb: 1. dopravu, 2. ubytovanie alebo 3. iné turistické služby, ako napríklad výlety (zahrnuté v cene zájazdu).

Smernica poskytuje ochranu, ktorá sa týka:

  • informácií v brožúrach,
  • práva odstúpiť od zmluvy bez pokuty,
  • zodpovednosti za služby (napríklad v prípade hotelov nezodpovedajúcich danému štandardu)
  • a ochrany spotrebiteľa v prípade bankrotu cestovnej kancelárie alebo leteckého dopravcu.

Ak sa rozhodnete, že sa vaša zimná dovolenka v rámci EÚ nezaobíde bez vášho štvornohého miláčika (mačky, psa alebo fretky), mali by ste vedieť:

dovolenka
Dovolenka s domácim miláčikom? Zistite, čo všetko budete potrebovať…

Vaše zviera musí byť zaočkované proti besnote a záznam o tomto očkovaní sa uvádza v jeho pase. Ak však bude vaša dovolenka v Írsku, Fínsku, na Malte alebo v Spojenom kráľovstve, vaše domáce zviera sa bude musieť podrobiť aj ošetreniu proti parazitom. V prípade psov alebo mačiek mladších ako 3 mesiace alebo iných zvierat, ako sú psy, mačky a fretky, sa môžu uplatňovať predpisy špecifické pre danú krajinu. Pas svojho spoločenského zvieraťa však budete potrebovať aj vtedy, ak sa ako občan EÚ vraciate domov z krajín, ktoré sa nenachádzajú na území EÚ. V závislosti od vašej dovolenkovej destinácie je možné, že predtým, ako sa vydáte na dovolenku, sa vaše zviera bude musieť okrem očkovania proti besnote podrobiť aj ďalším testom.

 

Viac informácií o tejto problematike nájdete na tejto webovej stránke. Viac informácií nájdete na webovej lokalite Vaša Európa – cestovanie. Odpovede na ďalšie časté otázky nájdete tu. Ak chcete položiť inú otázku, môžete tak urobiť na tejto webovej lokalite.

Žiadne komentáre

Komentáre sú ukončené